Proč kupovat štěně s průkazem původu
Zda štěňátko s průkazem původu nebo bez, je určitě jedna z nejdůležitějších otázek, kterou si musí vyřešit každý kupující. Na tomto místě bych ráda přinesla pár argumentů proč se rozhodnout pro štěně s průkazem původu (PP) a vyvrátila pár nepravdivých informací které dostávají noví zájemci o štěně od neseriozních prodejců štěňat bez PP.

štěně nemá PP, protože bylo poslední z vrhu, je nestandartně vybarveno, má modré oko....
Velká lež! Průkaz původu získají všechna štěňátka, která se narodí uchovněné feně po schváleném krytí uchovněným psem. Včetně nestandardních štěňátek. Co to znamená? PP není vstupenka na výstavu, ale osvědčení o původu. Znamená to také to, že každé štěňátko s PP nemusí stát 'majlant' - najdou se třeba nesprávně vybarvená, která koupíte podstatně levněji. U štěňátka s PP můžete od chovatele žádat protokol o přejímce vrhu, kde se dočtete o jeho případných vadách. Průkaz původu je nedílnou součástí jedince a ověřením jeho původu. a chovatel je povinen jej předat ke každému štěněti, tedy i k takovému, na kterém je již v době prodeje patrné, že nebude splňovat požadavky standardu a nebude tedy použitelné pro chov a výstavy (vady skusu,zbarvení,..).

lze si koupit čistokrevné štěně bez PP
Nesmysl. Žádné štěně bez PP nemůže být za čistokrevné. Můžete mít sice štěstí a koupit si nádherného psa s dobrým zdravím a povahou, ALE můžete koupit psa od člověka, který chtěl svoji fenu uchovnit a z nějakého důvodu se mu to nezdařilo (dysplazie, bázlivost,, exteriérové a zdravotní vady).Štěňátko je živý tvor, který si do svého života nese mnoho od svých rodičů. Znáte oba rodiče? A znáte rodiče jejich rodičů? A prarodiče? Co když došlo k příbuzenské plemenitbě? Ani chovatel to nemusí vědět, když nemá průkaz původu své feny a krycího psa. A co geneticky podmíněné zdravotní vady (dysplazie kyčlí, oční choroby..)? Jak jsou na tom rodiče, prarodiče, ... Mnoho lidí si vybírá plemeno podle atlasu, nebo pejska kterého vidí na ulici, u známých, ... Nikdy nemáte jistotu, že štěně naplní Vaše představy, ale fena i pes, kteří jsou uchovněni musí obhájit to, že odpovídají standardu. Šance, že jejich štěňátka budou odpovídat tomu, co jsme vyčetli v knížkách je mnohem vyšší než u štěňátka bez PP. U producentů psů bez PP chybí totiž jakákoliv kontrola běžná z chovu "papírových" psů, jako je krycí list (svědectví, že fena byla skutečně nakryta v daném termínu udávaným psem), kontrola vrhu štěňat či možnost krevních zkoušek při pochybnostech o původu štěňat. Producenti štěňat bez PP také nemusí dodržovat žádné řády a nehrozí jim za případnou lež vůbec nic. Jediným pravým dokladem totožnosti psa je průkaz původu! V praxi jsem se setkala s majiteli berňáků bez PP, kteří mě pak bombardují dotazy, jestli dospělý berňák pokud měří 50 cm a má 25 kg ještě vyroste,přivezli mi na kontrolu 8 týdenní štěňátko vážíci 3 kg! (porovnejte s váhami našich odchovů "D" a "E"), spoustě štěňat bez PP jejich producenti nenechali odstranit paspárky a tak noví majitelé musí často ošetřovat jejich poranění. Určitě to nic neměnilo na lásce, kterou jim jejich páníčci věnovali, nicméně pokud si pořizovali určité plemeno psa, pak pro jeho vzhled, povahu a další charakteristické vlastnosti a výsledek byl, že byli podvedeni.


koupě štěněte s PP mě zavazuje k účasti na výstavách, svodech, bonitacích a dalších akcích
Průkaz původu nikoho k ničemu nezavazuje, ani nenutí. Nemusíte s Vašim pejskem dělat nic co byste nechtěli, ale pokud se v budoucnu rozhodnete pro nějakou aktivitu (ať už výstavy, výcvik, atd..), máte dveře všude otevřené! Nikdy předem nevíte, co Vás, Vašeho partnera či děti (a hlavně Vašeho pejska) bude bavit - zvlášť když jste to třeba ani neodzkoušeli.


na koupi štěněte bez PP ušetřím
Jediný, kdo na celé transakci vydělá, je právě producent štěňat bez PP. Rozhodně neušetří kupec. U většiny plemen, se štěňátka bez PP prodávají za řádově polovinu až 2/3 ceny "papírového" štěněte. Tedy pojďme počítat!
Koupě štěněte bez PP - ušetřili jste právě u bernského salašnického psa zhruba 4-6 tisíce korun. Ani to však není konečná částka, protože drtivá většina množitelů štěňat bez PP Vám se štěnětem nic nepředá, zatímco seriózní chovatelé štěňat s PP Vás vybaví nejen (nezaplatitelnými) radami a trvalým kontaktem, ale většinou i základní výbavičkou pro štěně v hodnotě několika set korun.
Navíc štěňátko s PP je již označeno nejméně tetováním (někdy i čipováním), odpadají Vám tedy náklady na pořízení jeho identifikace (která je určitě vhodná, pokud dojde na ztrátu psa a je zakotvena i v zákonech EU platných i pro nás). Tedy i tato okamžitá úspora může být daleko nižší. Dále u pejska bez PP je vysoká pravděpodobnost jeho budoucího geneticky podmíněného onemocnění (a z toho plynoucí astronomické účty za veterináře nebo nutnost se s pejskem rozloučit v mladém věku). Relativně vysoká možnost naprosto vadné povahy..
Navíc, pořizovací cena štěněte ať s PP nebo bez PP je ta minimální částka, kterou vás pes za celý život stojí. Když spočítáte že náklady na krmení, jsou minimálně 1000 kč na měsíc, dále nemalé náklady na preventivní veterinární péči (očkování, odčervení, prostředky proti blechám a klíšťatům..)

Na závěr bych chtěla podotknout, že i mezi chovateli psů s PP se vyskytnou neseriózní lidé a mezi štěňátky s PP vadní jedinci, jejich výskyt je však dramaticky nižší, než mezi producenty štěňat bez PP.
Kolik stojí štěně s PP
Současná cenová hladina (2014) (za bezvadné štěně) se pohybuje v rozmezí 10-20 tisíc korun.

Cenu (u seriózního chovatele) ovlivní kvalita štěňat daná zejména kvalitou rodičovského páru

Malá poznámka: pořizovací cena psa je zanedbatelná částka ve srovnání s náklady na držení velkého psa.

Kde sehnat štěně
Mužete se podívat na našich stránkách na odkaz nabídka štěňat, jestli zrovna nějaké štěňátka neplánujeme nebo nemáme.

Dále na stránky Klubu švýcarských salašnických psů , kde jsou informace o nakrytých fenách a narozených štěňatech.

Nebo se podívejte na našich stránkách do sekce odkazy, kde najdete okazy na jiné chovatelské stanice u nás i v zahraničí, kde určitě někde štěňátko seženete.

Dále potom v inzerci v různých kynologických časopisech nebo denním tisku.

Jak poznám dobrého chovatele?
Nabídek štěňátek je určitě spousty, ale jak se v tom vyznat a jak zvolit toho správného chovatele? Doporučuji nezávazně navštívit několik chovatelů a porovnat, jejich chovné feny, podmínky chovu, odchovu a zhodnoťte své dojmy, které jste u jednotlivých chovatelů zístali

"Poznávací znaky dobrého chovatele" :

- všichni jeho psi a štěňata působí čistým a pěstovaným dojmem, jsou přátelští a vychovaní, nejsou bázliví a mají radost z kontaktu

- štěňata odchovává v obytné časti domu nebo nejbližším okolí, aby získala štěňata bezprostřední a blízký kontakt s člověkem

- štěňátka jsou v čistém prostředí

- chovatel zná každé štěňátko jménem. Štěňátka jej milují, důvěřují mu a rádi si s nim hrají

- štěňátka si smějí hrát s návštěvou

- štěňátka neodcházejí od svého chovatele dříve než v 8 týdnech, jsou očkovaná a odčervená

- dobrý chovatel podá velmi rád informace o zdravotním stavu svých svěřenců jejich předků a umožní vám nahlédnout do různých podkladů z výstav, bonitací,výsledků vyšetření...

- dokáže poradit a pomůže vám s výběrem toho "správného" štěňete pro vás, podle vašich individuálních požadavků. Jeho chovatelskou stanici je možno za tímto účelem po domluvě kdykoliv navštívit

- rád předá tipy na péči, krmení, výchovu

- nabídne možnost pomoci, kdyby jste si s něčím nevěděli rady při krmení, péči, výchově, výcviku...

- nenaléhá na prodej štěněte za každou cenu, dobře se informuje na podmínky držení psa jaké máte

- udržuje kontakt s majiteli i po prodeji štěňat

Na co se zaměřit při výběru štěněte
Rodiče :
Prohlédnete si rodiče, je velká pravděpodobnost, že nějak podobně pak bude vypadat vaše štěně.

Poptejte se chovatele na stupeň Dkk rodičů, prarodičů, sourozenců popřípadě jejich potomků, ale význam Dkk nepřeceňujte. Není řečeno, že pokud jeden z rodičů bude mít Dkk např 2.stupeň, že jeho potomci ji budou mít taky. Zatím nikdo nedokázal objasnit pořádně způsob dědičnosti. Někdy se stane že po rodičích kdy jeden z nich nebyl Dkk negativní je celý vrh Dkk negativní a naopak po rodičích kde oba mají Dkk negativní se může objevit potomek s Dkk 4. stupně, ale měla by být větší pravděpodobnost, že po negativních rodičích bude negativní štěně.

Zeptejte se, zda má chovatel informace o sourozencích rodičů, prarodičích zhlediska zdraví, jaké se tam vyskytly choroby, jakého věku se dožili, na co uhynuli...

A teď které štěňátko si z chumlu nádherných tříbarevných medvídků vybrat?
Záleží na osobním vkusu každého, někdo volí dle toho, které štěně si ho vybere, někdo na základě rozložení bílých znaků, někdo se podívá na štěňata a najde svého sympaťáka.

. Pokud si pořizujete štěňátko pro radost jako společníka a kamaráda,tak myslím,že tento výběr "srdcem" je úplně nejlepší.
Pokud by jste chtěli, v budoucnu se štěnětem účatnit výstav a třeba ho i uchovnit tak je potřeba si štěňátko prohlídnout důkladněji.

To, že ze štěněte vyroste šampion, nebo chovný pes či fena vám opravdu žádný chovatel nezaručí, je to taková sázka do loterie.

Formality při koupi štěněte

1. kupní smlouva a v ní mimo jiné informace o způsobu předání průkazu původu. Bohužel plemenná kniha nepracuje tak jako u nás většina úřadů natolik pružně, aby přišel do doby odběru štěňat jejich rodokmen, takže ho pak později chovatel většinou zasílá poštou.

2. Očkovací průkaz nebo pet pas, kde jsou zaznamenány data odčervení, očkování a datum příštího očkování

3.Podrobné informace o dosavadním krmení, četnost složení aj.

4. Dobrý chovatel vám dá na první dny menši množství krmení na které bylo štěně zvyklé



©CzechRea 2001 - 14