Historie plemene
Původ
Bernský salašnický pes pochází ze Švýcarska z oblasti kolem Bernu Dürrbachu. V této oblasti s hojnými zemědělskými usedlostmi se vyskytoval selský pes. Takoví psi museli být oddání svému domovu a svým lidem, tudíž své lidi, domov a teritorium spolehlivě hlídali. Od selského psa se očekávalo, že zůstane na dvoře a nebude se toulat daleko po okolí natož aby pytlačil. Když lidé cestovali musel jim být přítulným průvodcem, když ho s sebou vzali na pole , měl zůstat poblíž, bez toho aby na něj někdo dohlížel. Pomáhal při shánění a udržováni dobytka pohromadě, někdy byl využíván k tahání vozíků s menšími náklady. S ostatními zvířaty na statku musel žít v míru. Zkrátka takový pes musel být všestranně použitelný, jako rodinný, hlídací, strážní, doprovodný, tažný a ovčácký pes v jednom. Tyto rozmanité úkoly vyžadovaly jeho inteligenci, ochotu k práci, ovladatelnost, domáckost, věrnost, ostražitost, statečnost, mírnost, vyrovnanost. Všechny tyto vlastnosti si bernský salašnický pes zachoval dodnes. To můžu jednoznačně potvrdit na mých psech.
Byla od nich požadována síla, pohyblivost a vytrvalost. Měl správnou velikost a srst, která ho chránila před nepřízní počasí. Při tom všem byl bezproblémový a nenáročný ve všech ohledech. Nenáročný na péči, snadno vychovatelný, zdravý, statný a nenáročný na výživu
Oč u takového psa šlo nejméně byl vzhled.Psi se ve vzhledu naprosto lišili, ve velikosti, barvě i struktuře srsti. Ne všichni vykazovali dnešním standartem požadovanou trojbarevnost.
Objevení plemene

S rozvojem kynologie v Evropě vznikl také ve Švýcarsku ve 2. polovině 19 století také zájem o kynologii. O čistokrevné psy, jejich chov a výstavy. Do zorného úhlu se v této souvislosti dostal také Dürrbächler. Poprvé se objevil na výstavách v letech 1902-1904, ještě jako oficiálně neuznané plemeno, ale v takzvané pokusné třídě. 3 psi a jedna fena, kteří se zúčatnili druhé výstavy v Bernu byli jako první zapsání do švýcarské plemenné knihy jako Dürrbacher Sennenhunde. Jmenovali se Prinz, Ringgi, Phylax a Belline. Därrbachleři velmi zaujali tehdejšího nadšeného kynologa curyšského profesora Alberta Heima. Jako rozhodčí, autor kynologických odborných publikací dělal hodně pro existenci, zajištění a podporu těchto starých selských psů. V roce 1907 byl založen Dürrbach-Klub a byl vydán katalog s určenými znaky plemene. Spolek byl v roce 1912 přejmenován na Berner-Sennenhunde-Klub. Na výstavách pomalu stoupaly počty Dürrbachlerů. Zásadním průlomem byla výstava v Burgdorfu v roce 1910, kde se rozhodčímu A. Heimovi předvedlo 107 jedinců.V tomto roce byl revidován standart z roku 1907, který platil od roku 1910 až do roku 1951. Pak byl málo změněn. V roce 1973 byl standart přepracován, rozepsán a zmodernizován. Poslední platné znění pochází z roku 19993.V porovnání s prvními standarty se obraz tohoto plemene poněkud změnil. Dnešní bernský salašnický pes je vyšší,kudrnatá srst byla vyloučena, bílá barva se redukovala a kresba se tím harmonizovala. V zásadě, ale zůstal berňák takový, jakého ho viděl profesor Heim na počátku 20. století.

Rozšíření

Obliba bernských salašnických psů brzy přesáhla hranice Švýcarska. V Německu se zakladateli německého chovu stali pes Senn vom Schlossgut a fena Regina vom Oberaargau. První vrh se zde narodil v roce 1919 v chovatelské stanici vom Sieberhaus.

Počátky chovu v ČR
První fenu jménem Cora von Vieraugli dovezl z tehdejší NDR v roce 1977 pan Ing Jan Šlosárek z Jihlavy. Pvní vrh se narodil 29.04.1979 v chovaletské stanici z Jihlavska pana ing Šlosárka. Bohužel žádné štěně z tohoto vrhu do dalšího chovu u nás nezasáhlo. Zakladatelkou dnešního chovu berňáku u nás se stala fena pocházející ze Švýcarska Leika von Bucheggberg. Její majitelka paní Ing Marie Řádková, se stala zapálenou propagátorkou tohoto plemene a její chovatelská stanice Mara CS položila základ dnešnímu chovu benského salašnického psa u nás. Leika se dožila neuvěřitelných 13 let, čímš dala do vínku naším berňákum základ pro pevné zdraví a dlouhověkost. Klub švýcarských salašnických psů byl založen v roce 1986. Zakládající schůze klubu švýcarských salašnických psů se konala 8.3.1986 v Brně. Prvním předsedou se stal pan Oldřich Duchoň , zakládajících členů bylo 27. Chovnou základnu tvořilo tehdy 7 psů a 8 fen BSP. Ve stejný den se konala i první Speciální klubová výstava, kam bylo přihlášeno 20 psů. Rozhodčím byl pan Ing.Jan Findejs. Prvním vítězem se stal Felix vom Haus Warmerdam majitele ing.Kamila Řádka. Krev tohoto psa taky koluje v žilách spousty čaských bernských salašnických psů.
Rozvoj chovu v ČR
Obliba bernských salašnických psů u nás začala vzrůstat. O další rozšíření berňáků u nás se významnou měrou zasloužily další chovatelské stanice.Vzpomeňme zejména ty jejichž potomci se nejčastěji vyskytují v rodokmenech dnešních berńáků. Chovatelská stanice Jo-Nes pana Josefa Nesvadby z Ochoze u Brna, ze které pak do dalšího chovu zasáhly feny ADA (chs.Berner),ÁJA (chs. Od Cidlinských pramenů) a BÁRA (chs. Z Černovských vrhů).
Chovatelská stanice Besap paní Marie Eliášové z Podolí u Brna. Z této chovatelské stanice nelze nevzpomenout fenuDAIKU Besap manželů Marunových, která jako první český berňák získala titul interšampion. Byla to držitelka mnoha nejvyšších titulů na mnoha našich i zahraničních výstavách.Mnoho potomků pocházejících z této chovatelské stanice opět dosáhlo velmi vysokého věku,které dostaly do vínku od své matky AURY a babičky Leiky.
Nelze nepřipomenout i Chovatelskou stanici Hanar, ve které působila importovaná fena z tehdejší NDR Hanka v.Veichenberg. Spousta jejich potomků se opět dožila vysokého věku. Z této chovatelské stanice bych připoměla psa BRYNA Hanar paní Jitky Vaníčkové, který se stal nejen otcem mnoha štěňat ,ale byl i velmi úspěsným pracovním psem.
Pro oživení krve u nás byli pak zapálenými chovateli dovezeni ze zahraničí další psi a feny. Pro další chov byli přínosem a zlepšovateli zejména z tehdejší NDR pocházející pes Felix v.Haus Warmerdamm a fena Cora v.Bentheim, kteří zde po sobě zanechali mnoho v dalším působících potomků. Ze Švýcarska pan MVDr. Seichert Lukáš importoval psa jménem Mingo v.Schmidigen, po kterém se zde narodil bohužel pouze jediný vrh v chovné stanici Berner.Přesto však se díky jeho 3 dcerám Belis,Brigit a Bele jeho krev neztratila. Z Maďarska pocházeli chovní psi Száhergyaljai AKIM pana RNDr.Pavla Racka a Szahergyaljai ALAN paní Severové Boženy. Z bývalého NSR pak do našeho chovu významně zasáhl pes Onyx vom Riemenbeet paní Vlasty Topiarzové a z Francie pes GALL pana ing.arch.Valenty Tomáše.
Současný chov v ČR
Obliba bernských salašnických psů u nás rok od roku stupá a tak z počáteční chovné základny 7 psů a 8 fen v roce 1986, bylo v roce 2007 do chovu nově zařazeno 50 psů a 129 fen a členská základna dnes čítá okolo 800 členů. V roce 2013 bylo do chovu nově zařazeno 27 psů a 71 fen a členská základna čítá okolo 700 členů .
Pro zařazení do chovu u nás se dnes musí berňáci podrobit vyšetření dyplazie loktů a kyčlí, zůčastnit se dvou výstav a projít bonitací na které je podrobně hodnocen exteriér a povaha každého jedince. Nově se také již povinně podrobují nově zažazováni jednci do chovu vyšetření DNA, což považuji za velký přínos pro zlepšení chovu u nás.
Je rovněž potěšující, že stoupá počet chovatelů, kteří díky kvalitním zahraničním krytím svých fen k nám dovážejí novu nepříbuznou krev. Na druhou stanu díky popularitě plemene stopá počet chovatelů, kteří si pořizují berňáky s cílem je pouze rozmnožovat a prodávat štěňata dokud jsou dobře na odbyt, snad takovýchto lidí v budoucnu bude ubývat.
Chtěla bych taky ocenit práci ppřestavitelů našeho klubu. Na internetových stranách našeho klubu si nový nadšenec pro chov berńáků může zalistovat v knize odchovů a najít tam večkeré odchované jedince, dále podrobné výsledky bonitací, přehled plemeníků, chovatelských stanic, takže si každý může udělat ucelený obrázek o poměrně slušné úrovni našeho chovu.
Budoucnost chovu v ČR
Je především v rukou nás chovatelů. Vzhledem k již poměrně široké chovatelské základně mají dnes chovatelé možnost pro sestavování chovných párů využívat na sebe zcela nepříbuzné jedince, což by mohlo vést k ozdravení chovu od dědičných onemocnění a exteriérových vad, které se ve větší míře v dnešní populaci berňáků vyskytují a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Z dědičných onemocnění by mělo být cílem snížit v populaci časté výskyty vad očních víček, akutního ledvinového selhání a nádorových onemocnění. Dále jsme si do chovu zavlekli v poslední době častý výskyt zálomků na ocase, vad chrupů což by bylo potřeba snížit. V oblasti exteriérů bych viděla zlepšení zejména v síle kostry, tvaru a barvy oka. Je také nutné dbát na dobré povahy do chovu zařazovaných jedinců.

Standart
(FCI č.45 z 12.března 1993)
Země původu: Švýcarsko
CHARAKTERISTIKA:
Původně hlídací, honácký a tažný pes na selských dvorech, dnes také jako člen rodiny a všestranný pracovní pes.
KLASIFIKACE F.C.I.:
Skupina II,sekce 3-švýcarští salašničtí psi,bez pracovní zkoušky.
CELKOVÝ VZHLED :
dlouhosrstý,trojbarevný,víc než středně velký,silný a pohyblivý užitkový pes se silnými končetinami,harmonický a vyrovnaný.
DŮLEŽITÉ POMĚRNÉ MÍRY(formát):
poměr kohoutkové výšky k délce těla asi 9:10,raději zavalitější než dlouhý.
CHARAKTER A CHOVÁNÍ(POVAHA):
jistý,pozorný,ostražitý a nebojácný v každodenních situacích,dobrácký a přítulný ve styku se známými osobami,sebejistý a přátelský vůči cizím,střední temperament,dobrá ovladatelnost.
HLAVA:
Silná, temeno z profilu i ze předu poněkud zaoblené. Výrazný, avšak ne příliš silný čelní sklon (stop), slabě vyznačená čelní rýha, silný, středně dlouhý, rovný nos.
Čenich: černý
Pysky: slabě vyjádřené,černé
Chrup: úplný, silný nůžkový skus
Oči: tmavohnědé, mandlového tvaru s dobře přiléhajícími víčky
Uši (závěs): trojúhelníkové,lehce zaoblené, vysoko nasazené, středně velké, v klidu ploše přilehlé
KRK:
Silný, osvalený, středně dlouhý.
TRUP:
silný kompaktní
Hrudník: dosahující do výšky loktů, široký s výrazným předhrudím, zaoblený hrudní koš s široce oválným průřezem.
Hřbet: silný a rovný
Bederní partie: široká a silná
Záď: mírně zaoblená
Břicho: nevyznačené
Ocas: hustě osrstěný,osahující alespoň po hlezna, v klidném postoji svěšený, v pohybu povznášený na linii hřbetu nebo i lehce nad.
KONČETINY
Přední nohy:
Všeobecně: postavení spíš široké, z předního pohledu rovné a rovnoběžné
Lopatky: dlouhé, silné, šikmo uložené, s nadloktím tvoří ne příliš tupý úhel, přilehlé a dobře osvalené.
Nadprstí: téměř kolmé postavení, pevné
Tlapky: krátké, zakulacené a uzavřené, prsty dobře klenuté
Zadní nohy:
Všeobecně: postavení při pohledu zezadu rovné, nikoliv úzké, nadprstí a tlapky ani vtočené ani vytočené, paspárky musí být odstraněny
Stehno: poměrně dlouhé, při pohledu ze strany tvoří s bércem výrazný úhel, široké,silné a dobře osvalené
Hlezna: silná a dobře úhlená
POHYB
prostorný,rovnoměrný ve všech druzích pohybové akce,uvolněný, v klidu je při posuzování zepředu a zezadu vedení končetin přímé
SRST
Druh srsti: dlouhá, splývavá nebo mírně zvlněná
Barva srsti: sytě černá základní barva se sytým červenohnědým pálením na tvářích, nad očima, na všech čtyřech nohách a na hrudníku a s bílými znaky:
čistý bílý symetrický znak začínající na čele, přes nos a s rozšířením oboustranně kolem čenichu, zužuje se přes hrdlo a spojitě přechází na hrudník. Znak na čele nemá dosahovat až k pálení nad očima a bílá na nose má sahat nejvýše ke koutkům pysků.
žádoucí jsou bílé tlapky a bílá špička ocasu
toleruje se menší bílá skvrna na zátylku a na zadku
VELIKOST
psi 64-70 cm kohoutková výška,ideální je 66-68 cm
feny 58-66 cm kohoutková výška,ideální je 60-63 cm NEDOSTATKY
na každou odchylku od vyjmenovaných znaků se pohlíží jako na nedostatek. Jeho posouzení musí být ve vztahu ke stupni odchylky, podle míry závažnosti.
Vady anatomické a srsti
jemná kostra
předkus nebo podkus
absence více zubů než nejvýš dvou P1,chybění stoličky M3 se za chybu nepovažuje
entropium, ektropium
prohnutý hřbet,přestavená bedra,spáditá linie hřbetu
ocas zatočený nebo zalomený
výrazně kudrnatá srst
Vady zbarvení:
chybějící znak na hlavě
příliš široký znak na čele a nebo na nose výrazně přesahující za koutek pysků
velká skvrna na zátylku
bílý límec na krku
bílá na předních nohách výrazně nahoru přesahující střed zápěstního kloubu (holínka)
rušivá asymetrie znaku na hlavě a na hrudníku
nečistá bílá (silný výskyt pigmentových skvrn)
hnědý nebo červený nádech základní černé barvy
Vady povahy:
slabá povaha, agresivita
Vady vyřazující z posouzení:
rozštěp patra
modré nebo různobarevné oko
krátká nebo drsná srst
chybějící trojbarevnost
srst jiné barvy než černé
Pozn.: Psi musí mít patrné normálně vyvinutá dvě varlata, která jsou úplně uložená v šourku

Nejčastější otázky zájemců o berňáka aneb jaký je a co od něj můžu očekávat?
Hlídá?
Berňák vzbuzuje za plotem již jsou velikostí a mohutností respekt. Myslím, že nikdo cizí by si jen tak k nám na zahradu bez našeho vědomí vejít nedovolil. Skoro by jsme ani nepotřebovali zvonek. Příchod každé návštěvy je ohlášen řádným štěkáním a to trvá tak dlouho než si přijdeme k brance pro návštěvu. Když pak holkám řeknu, klid, hodné, to je návšteva tak již hosta bez problému přijmou a chovají se k němu přátelsky. Leckeří naší návštěvníci jsou velice překvapeni jak se ti za plotem "zlí psi" změní jako mávnutím kouzelného proutku v mazlíky.

Je toto plemeno vhodné k dětem?
Ano,mohu potvrdit vlatní zkušeností. Když se nám narodila dcerka, tak se z našich psích dam staly chůvy. Když na zahradě spala ležely u kočárku a hlídaly. Když začala plakat hned mi to přišly "oznámit". Později, když malá začala lézt a chodit měla snahu je krmit piškoty, bylo neuvěřitelné, když si něco braly ode mě tak mi div nesežraly ruku a od malé velice pomaloučku opatrně.I když berňák bezmezně děti miluje, tak nedovolte aby mu ubližovaly. Dítě nemá rozum a nechápe, je potřeba, tak jak pejska vychovávat i děti, učit hladit, netahat, neubližovat. Malá se po našich holkách válí, hladí je . Když si venku hraje holky leží opodál a bedlivě sledují nebo přijdou k ní , je to kouzelné to pozorovat. V létě ji tahají ve vozíku v zimě na saních a obě strany mají radost.

Jak je to se slintáním?
Slintání nebývá u berňáků problémovou věcí.Berňák má pevné, spíše suché pysky a jestli ho nezkazíte "žebráním u stolu", slinu neuvidíte (při námaze za tepla samozřejmě ano, ale to je venku).

Jak je to s výchovou?
S laskavou výchovou je třeba začít již v době, kdy si domu přinesete několikatýdenního medvídka.Co nebudete chtít aby "páchal" v dospělosti, nedovolte ani štěněti. Buďte důslední, ale laskaví. Berňák je medvěd s citlivou duší, velmi dobře reaguje na změnu intonace hlasu, takže zvýšení hlasu je pro něj dostatečným pokáráním, Navíc je to plemeno velice učenlivé, pro pánečka udělá cokoliv. Rychle se učí. Není to tvrdohlavé plemeno. Velice dobře se dá naučit základní poslušnosti bez nutnosti návštěvy kynologického cvičiště, pokud budete důslední, laskaví a budete se pejskovi věnovat dostatek času.Je to plemeno, které nesnáší dril a tvrdé zacházení, pak by jste mu zlomili jeho citlivou povahu.Mladý berňák má většinou přirozenou nedůvěru k věcem které nezná, někdy to může přerůst až v bázlivost. Proto radím všem novým majitelům štěňátek, aby již odmalička pejska seznamovali s různě rušným prostředím a různými situacemi. Vzali pejska do města, svezli se hromadnou dopravou, nebránili kontaktu mladého berňáka s dalšími psy a cizími lidmi. Nebraňte cizím hladit vaše štěně.Nebojte, že vám berňák nebude hlídat, pokud si jej bude každý hladi, kontakt z lidmi je opravdu alfou a omegou povahy berňáka.

Jak mohu svého pejska zaměstnat?
Záleží na vašich časových možnostech.Pokud se nechcete věnovat nějakému speciálnímu výcviku, uplně postačí, pokud s ním budete podnikat delší či kratší vycházky. Pokud ho vezmete na nějakou horskou tůru, bude vás velice rád doprovázet. V zimě mu dopřejte pokud máte děti aby je tahal na saních, pozor není to tažný pes netahá sám, pán musí jít vedle něj, sám dopředu nepůjde. Rádi asistují při každodenních domácích pracech. Na zahradě vás bude hlídat při všech činnostech. Pokud může domů, tak rádi pomáhají vařit a hlavně ochutnávat. Vodu milují, někteří rádi plavou, jiné pavat nedonutíte,ale budou se rádi chladit v mělké řece. Někteří píšu proto, že naše první fena Cina byla vyložený neplavec, vodu milovala, ale pokud dosahovala výše než po její břicho tak do ní nevlezla, byla dokonalým hloubkoměrem, díky ní jsme přesně rozeznali kde bude hluboko. naopak její dcera Caira hloubky vyhledává, přinášet z vody aport by vydržela klidně celý den.

Jakým kynologickým sportům svým berňákem věnovat?
Berňák je opravdu všestranně využitelný pes. Pro svého pánečka, kterého bermezně miluje by udělal všechno na světě. Každému kynologickému sportu se bude věnovat s nadšením a s maximálním úsilím. Je v podstatě jedno, kterým směrem ve výcviku se vydáte. Pro berňáka je nejdůležitější každodenní kontakt s pánečkem. Šité na míru pro berńáka je výcvik záchranářský, obedience a canisterapeutický. Méně se již vhodný výcvik pastevecký. Má vlohy stádo střežit. Ne sním manipulovat jak to dokáže například border kolie. Práce u stáda funguje jen když s ním vyrůstá, resp.považuje stádo za svou smečku. Díky své tělesné stavbě není bernský salašnický pes bohužel nejvhodnějším plemenem pro některé novější oblíbené kynologické sporty (agility, flyball, frisbee, coursing, canicross, dogdancing atd.), při kterých je požadována od psa především vysoká rychlost a obratnost. Lze samozřejmě provádět i tento typ výcviku, ale s ohledem na možnosti plemene a bez přílišných ambicí. Fyzický potenciál berňáka lze využít jinak, a to v úloze rodinného psa např. zapřaháním do sáněk, do běžek, vozíku Tahání čehokoliv berńákům působí obrovskou radost. Moji psi, když mohou tahat dcerku tak jsou šťastní a spokojení.

Mohu brát svého pejska na horské tůry?
berňák bude nadšen pokud vás bude moci doprovázet na horských tůrách. Ne jen, že člověk ocení jeho absenci loveckých pudů - nemusíte mít strach, že se vám pustí za divočákem, ale zároveň má vlohy střežit své stádo, a tím i vás. Berňák a hory k sobě neodmyslitelně patří

Nevhodné sporty pro berňáka
Za zcela nevhodné považuji dlouhodobý běh berňáka u kola. Ke kolu na delší trasy ho raději neberte.

Může být celoročně umístěn venku?
Celoroční ubytování venku mu nevadí.Jeho srst je k tomu uzpůsobena. Naprostou samozřejmostí by ale měla být zateplená bouda svou velikostí odpovídající vzrůstu berňáka, vybrána tak, aby si ji pes mohl vyhřát vlastním teplem a zároveň v ní musí dokázat bez problému stát, ležet i otáčet se. Musíme si uvědomit, že berňák žil vždy u svých stád, spal ve chlévech a není to severský pes.

Můžu si berňáka pořídit do panelového bytu?
Toto plemeno do bytu vhodné není. Pokud na tom trváte hodně promyslete vaše možnosti. Má poměrně bohatou srst, při línání budou chlupy všude. Potřebuje pohyb, máte dost času věnovat se výcviku, procházkám nebo jste celý den v práci?

Máme malý dvůr můžeme si berňáka pořídit?
Pokud pejskovi zajistíte každodenní procházky velký prostor nepotřebuje, malý dvůr bohatě stačí.

Berňák a zahrad-ničení
Toto je otázka, která často trápí mnohé milovníky okrasných zahrad. Já bych každému, kdo si chce pořídit berňáka doporučila, aby se s okrasnou zahradou rozloučil. Nejsou to vyloženě škůdci ve vytrhávání okrasných rostlin (což ovšem neplatí pro štěňata - jakákoliv hýbající se větvička je přímo výzvou ke hře). Jenže množství pachů, které se z podzemí linou jsou příčinou rozrytých záhonů. A záhon je přímo ideální k vyhrabávání dolíků svou kyprou zeminou. A je úplně jedno, jestli je na záhoně cizokrajná kytka a nebo mrkev. Ta mrkev se dá alespoň sežrat.
Jenže ani ten, kdo zruší záhony nemá vyhráno. Občas si potřebují nějakou dobrotu ukrýt na později. Feny berňáka, které často trápí falešná březost a tak si rády hrabou hnízda. V horkém létě je vyhrabaná jáma výborným ochlazovadlem. Berňák se velmi osvědčuje jako likvidátor zahradních škůdců.I když všichni sousedé kolem vás, budou mít na zahradě plno krtků a hrabošů - vy je mít určitě nebudete. Ti, které berňák nechytí, sami utečou před neustálými otřesy země při běhu berňáků. Akorát si při sekání trávy člověk občas zlomí nohu ve vyhrabaných dolících.

Vztah k ostatním domácím zvířatům
Jak už jsem psala v kapitole o historii plemene, Bernský salašnický pes velice dobře toleruje ostatní domácí zvířata. Naši psi velice dobře tolerují naši kočku a spíš naše kočka se díky většinové převaze cítí být psem :-) I naši odchovanci sdílejí ebo sdíleli společný domov s jinými zvířaty. Např Clark se dělil o svoje místečko s kočkama a při odchovu koťat dokonale asistoval jako adoptivní otec. Caila zase denně pomáhala paničce u koní, Arrad pásl slepice na dvoře...

Berňák a nemoci
Velice často slýchám že je bernský salašnický pes extrémně nemocné plemeno. Není to pravdou, frekvence výskytu různým banálních i vážných onemocnění není oproti jiným plemenům nijak dramatická jen má pro některé onemocnění vyšší dispozice a je potřeba si toto pouze ohlídat.
Z méně vážných onemocnění se především od jara do podzimu mohou vyskytovat mokvavé záněty kůže tzv. hot spoty.Čemuž se dá předejí důsledným antiparazitárním programem, každodenní kontro péči o srst a kvalitní stravou. Zejména mladí berňáci často trpí na záněty třetích víček, takže při zarudnutí a slzení oka je potřeba navštívit veterináře. Z vážnějších onemocnění má berňák dispozice k torzím žaludku. Předcházet tomu snad lze správným režimem krmení a napajení. Častou příčinou úhynů mladých zvířat bývají bohužel ledvinové selhání, takže při náhlém dlouhodě sníženém apetitu a skleslostí je rozněž na místě se poradit s veterinářem.
Berňáky taky trápí různá nádorová onemocnění k těm existuje určitá rodová dispozice, takže je potřeba při výběru štěněte se dívat nejen na výsledky dysplazií a počty titulů předků, ale poptat se chovatele na dosažený věk a příčinu úhynu.

Berňák a dlouhověkost
Další poměrně často zauřívaná formule v příručkách pojednávajicích o berńácích, že se jedná o plemeno krátkověké. Není to pravdou, zase záleží na různých krevních liniích. Pokud v línií není častý vyskyt nádorových onemocnění nebo postižení ledvin není důvod proč by berňák se nemohl dožít věku okolo 11 a více let

Další pozoruhodné vlastnosti
Absence loveckého pudu. na procházkách po lese si nás holky hlídají, nevyhledávají stopu zvěře ani ji nehoní.



©CzechRea 2001 - 14