Odčervení
Naše štěňata odčervujeme spolu s fenou ve stáří 2 a 4 a 6 týdnů.

Při odběru štěněte od nás dostává každý majitel tabletku na odčervení, kterou doporučujeme štěněti podat 10 dnů - týden před následujícím očkováním.

U štěňat doporučuji 10 dnů před každým přeočkováním vyšetřit trus na přítomnost střevních parazitů, případně preventivně odčervit

U dospělého psa 2 x ročně nechat vyšetřit stolici, případně preventivně odčervit, tak aby jedno odčervení připadlo na dobu před přeočkováním infekčních nemocí.

Vakcinace
V naší chovatelské stanici doporučujeme toto

Základní vakcinační schéma
:

stáří štěněte typ vakcíny proti čemu je
7 týdnů Biocan puppy DP psinka, parvoviroza
speciální vakcína pro štěňata
9-10 týdnů Biocan puppy DP dtto
12-13 týdnů Biocan DHPPI+L psinka, parvoviroza,inf. zánět jater, infekční kašel, leptospiroza
15 - 16 týdnů Biocan DHPPI + L dtto
do 6 měsíců Biocan R vzteklina
každoročně Biocan DHPPI + L + R viz výše


Dále doporučuji :
Každoročně v předjaří naočkovat proti lymské borelióze vakcinou Biocan B.(u prvního očkování je třeba za 3 týdny přeočkování a pak již každoročně)

V období zvýšeného výskytu coronavirózy doporučuji před zamýšleným krytím naočkovat chovnou fenu proti coronaviróze.

Proč zrovna takové očkovací schéma?

Pokud je matka štěňat správně očkovaná, má protilátky proti všem očkovaným psím nemocem. Část těchto protilátek prochází placentou do plodu. . Nejdůležitější je prvních 24 hodin po porodu, kdy je sliznice střeva štěňat prostupná pro protilátky z mleziva. Tato prostupnost den ode dne klesá. Takto získané protilátky udržují vysoké hladiny v krvi štěněte přibližně do šesti týdnů, pak postupně klesají. Protilátky proti parvoviróze mají nejkratší dobu rozpadu, takže po šestém týdnu jejich hladiny prudce klesají. Proto je až věk 6 týdnů vhodný k zahájení vakcinace, ale pouze speciálními vakcínami pro štěňata, ve kterých je vyšší koncentace specielně upraveného viru oproti vakcínám pro dospělé psy. Vakcinační virus musí být velmi koncentrovaný, z důvodu, že v případě přetrvávající mateřské imunity se část vakcinačního viru (případně všechen) naváže na cirkulující protilátky. Zbytek viru podráždí imunitní systém štěněte k tvorbě protilátek, která je ovšem v tomto období slabá. Vzniká tzv. imunitní okno. Štěně nemá mateřské protilátky, neboť' část se rozpadla a zbytek se navázal na vakcinační virus. Kvůli imunitnímu oknu je třeba opakovat očkování za 14 dní po první dávce. V této době již štěně nemá (nebo téměř nemá) mateřské protilátky. Opět je vhodné použít speciální štěněcí vakcínu (tedy např. zmíněný Biocan Puppy). Použití vakcín pro dospělé psy v tomto ranném období není vhodná, neboť koncentrace viru v těchto vakcínách je většinou nižší, než aby prorazila mateřskou imunitu. Navíc jsou vakcíny většinou polyvalentní. Obsahují tři a více vakcinačních virů, případně bakterií. Není vhodné zatěžovat šestitýdenní štěně polyvalentní vakcínou, navíc protilátky proti ostatním nemocem (psince, hepatitidě, leptospiróze) mají delší poločas rozpadu, takže přetrvávají do 8 - 9 týdnů. Z tohoto důvodu je nutno provést za 14 dnů od první vakcinace štěněcí vakcinou revakcinaci. Imunitní systém štěněte je schopný dostatečné odpovědi na vakcínu po dvanácti týdnech stáří. Proto až ve 12 týdnech má smysl začít očkovat polyvalentní vakcínou (proti všem nemocem) Imunita proti všem nemocem vydrží cca 12-13 měsíců, pokud se do této doby nedostavíte znova na přeočkování je potřeba znova opakovat revakcinaci za 3 týdny

Boj proti blechám a klišťatům
na trhu je celá řada antiparazitik a každému vyhovuje něco jiného. Vzhledem k velikosti a druhu srsti u bernského salašnického psa se mi nejvíc osvědčilo podání přípravdu spot-on (kapky, které se aplikují přímo na kůži) nebo antiparazitární obojky.
Z přípravků spot on, kterých je na trhu nepřeberné možství se mi nejvíce osvětčil výrobek TOP SPOT ON (3 ampule na dospělého psa - za krk, doprostřed zad a ke kořeni ocasu.)
Z antiparazitárních obojků se mi osvědčily vzhledem k dobré účinnosti, snášenlvosti a absenci zápachu obojky foresto a scalibor

Péče o oči
kontrolovat, zda nečervenají, neslzí. Pokud by se vyskytl nějaký problém , raději nechat prohlédnout vet. lékařem

Péče o uši
Zdravé ucho by si mělo, co se týká čistoty vystačit úplně samo. Maz, který se vytváří v zevním zvukovodu putuje na jeho okraj, aniž by jsme mu museli pomáhat.

K čištění by měl stačit smotek vaty mírně navlhčený speciální vodičkou na čištění uší kterou dostanete koupit u vererináře. Je to například otifree nebo jeho česká levnější podoba otipur, případně otopet. Tímto pak vyčistíme vnitřní stranu ucha. Není to potřeba provádět příliš často. Já provádím takvéto čištění zhruba 4x do roka. Mí psi neměli nikdy žádné problémy s ušima.

Pokud je zvukovod zužený k samočištění nedochází a takoví psi jsou náchylní k zánětům uší.Pokud již k takovému problému dojde, pak doporučuji preventivně čistit uči co 14 dnů. Do zvukovodu nakapeme pár kapek výše uvedených čistících kapek, ucho promneme a pak opět vezmeme smotek vaty a ucho vytřeme.

Pokud je ucho zarudlé, zapáchá, pes třepe hlavou, škrábe uši, pak neprodlemě navštivte svého veterináře.

Péče o drápy a srst mezi polštářky
Pokud se pejsek alespoň trochu pohybuje na tvrdých površích (beton, chodník, štěrk apod.) obrušuje si drápy přirozeně. Já osobně jsem svým psům nikdy drápky nestříhala.

Chloupky nezi polštářky na packách jsem taky nikdy nestříhala. Vystříhávám pouze přerostlou srst která přerůsta přes okraje polštářků co do délky. Vystříhávat doporučuji jen pokud by byly nějak slepené (asfaltem apod.)

Péče o anální žlázky
Analní váčky jsou uloženy vedle konečníků, v poloze 4,8 hodinového ciferníku, pokud si za ciferník představíme řítní otvor. Ústí do nich mazové, pachové a potní žlázy. Shromažďují sekret a vyprazdňují se při kálení, vzrušení nebo záměrném značkování Konzistenci sekretu ovlivňuje potrava.Při nedostatku nenasycených mastných kyselin v potravě (živ. tuky, vejce) je sekret hrudkovitý a může ucpat jejich vývod. Nedostatečné vyprazďnování může bý způsobeno rovněž nedostatkem kolagenu a elastinu, je třeba ho dodávat uměle (nějaký doplněk do krmiva)

Není nutné je preventivně vymačkávat, navíc u velkých psů jsou uloženy dost hluboko, takže laikovi se to většinou nepodaří.

Pokud máte pocit, že pejsek zvýšeně zapáchá, má nečisté okolí konečníku, často "sáňkuje" nebo při chůzi se najednou prudce otočí směrem k zadku bude lepší když zajdete anální žlázky zkontrolovat k svému veterináři.

Doma můžete zkoušet udělat hodně teplý (tak aby jste do něj ještě mohli strčit ruku)heřmánkový odvar, namáčet do něj nějaký hadr a přikládat psovi ke konečníku (tj. nahřívat)-pomáhá to uvolňovat sekret žlázek. Dále se mi jako první pomoc osvědčilo mazání konečníku mastí Factum (používá se u lidí při hemeroidech, zakoupíte volně v lékárně)

Ubytování bernského salašnického psa
Bouda :
naše bouda má tyto rozměry :
délka :1,5m
hloubka 1m
šířka chodby : 60 cm
rozměry hlavního vchodu :42x65 cm
rozměry vchodu do ložnice 42x64
výška boudy :78-97 cm (nejnižší a nejvyšší bod)
přesah střechy : 30 cm

je dostatečné prostorná i pro psa (samce), naše feny v ní spí obě najednou.

Boudu je potřeba udržovat v čistotě, doporučuji vysávání.

Do boudy jsme dávali kdysi Cině matrace. Později, když jsme měli Cairu, ta matrace likvidovala. Momentálně používáme podložky Drybed a jsme velice spokojeni.

Zateplení boudy nemáme, není nutné. Berňák je odolný proti chladu, spíš je potřeba ochrany proti větru, dešti a sněhu.

Kotec :

doporučuje se, aby bernsky salasnicky pes nebyl držen v kotci, potřebuje být svému pánovi na blízku.
Kotec by sloužit pouze k možnosti uzavření psa třeba na noc, v době hárání...

My máme vydlážděný kotec o rozměrech 2x3 m se střechou z vlniteho eternitu, 2 stěny jsou zděné a 2 z mříží z armovacího železa z vrátky.

Péče o srst
Péče o srst berňáka společníka :
Stačí česat 1 x týdně, v období línání častěji.

Vhodné hřebeny : viz obr

koupání
není nutné pokud srst pravidelně kartáčujete a v létě pejskovi dopřejete vykoupat se v nějakém čistém potoce, rybníce. Naše první fenka Cina nebyla nikdy koupána šamponem ve vaně a to jsme jezdili po výstavách a srst měla vždy nádhernou. Pouze pokud se jí čas od času podařilo se v něčem vyválet, tak jsem pouze "postiženou" oblast našamponovala lidským šamponem Pantene pro V a důkladně omyla.


Péče o srst výstavního jedince :

česaní :
frekvence i používané typy hřebenů jako u psa společníka. Jen bych doporučila, pokud je pes zrovna v línání, platí to zejména u fen u kterých je většinou línání načasováno před háráním a navíc většina fen vylíná totálně dohladka a vy máte ještě přihlášenou nějakou výstavu, tak do doby poslední výstavy nečešte vůbec, aby jste psa udrželi v srsti co nejdýl a po poslední výstavě pořádně vyčešte.Zkrátíte tak výrazně období kdy bude pes se srstí "mimo výstavní kondici".

koupání :
počet vystavovaných berňáků neustále stoupá a snaha každého majitele je ukázat svého psa co nejkrásnějšího. I já jsem se přesvědčila, že pokud svého pejska vykoupete ve vhodném šamponu a pak ho vyfenujete, výrazně zvýšíte nejen objem, ale i lesk srsti a pes vypadá úplně jinak

Jak často koupat?
není nutné pokud máte výstavy každý týden, koupat 1x týdně, úplně postačí vykoupat před první výstavou ve vaši výstavní sezóně a další koupání načasovat až za 2-3 měsíce. Podle stavu srsti, mám to vydrží prakticky až do vylínání.

Výběr vhodného šamponu
velmi se mi osvědčilo používání šamponů určených pro hrubou srst (teriéry,knírače) tzv Poil Dur, popřípadě objemové. Mám odzkoušené šampony určené pro hrubou srst značek Khara, Biogrom a Héry. Ze všemi jsem byla moc spokojema. Srst po nich krásně získala na objemu a zároveň zpevněla, takže nedošlo k nežádoucímu zvlnění srsti, jak se to někdy po koupání se srstí berňáka stane.

Po okoupání srst náležitě osuším ručníky a nechám pejska proběhnout aby trochu proschl.

Pak na srst použiju pěnu fa Khara Mouss´Fix a vyfénuju proti srsti. Fénováni tak velkého psa jakým berňák je zabere dobrou hodinu, takže abych tím pejska tolik neunavovala tak dělám přestávky aby se pes mohl proběhnout.

Jak dosáhnout kvalitního osrstění?

Myslím si že nespornou roli zde hraje genetika, dobré zdraví (kvalita srsti je odrazem zdraví) a taky výživa.

Velmi mě těší, že mnoho lidí se pozastavuje nad tím jak mají mí psi krásnou srst a jsou nádherně černí. Nikdy jsem se nesetkla s tím co trápí hodně majitelů berňáčků, že pes rezaví po určitém krmivu nebo při línání. Mí psi jsou celoročně černí, akorát před každým háráním vylínají.

Krmím převážně domácí stravou (více viz oddíl krmení).

Vitamíny a doplňky výživy :
pro zlepšení kvality srsti se mi osvědčilo přidávat : Mořskou řasu : zlepšuje pigmentaci, sytost pálení a je vhodná i pro potlačení rezavění srsti.Doporučila bych mořskou řasu od fa Canina.
Biotin :urychluje obnovu srsti, je vhodný zejména před a při línání. Opět biotinů je celá řada, mi se osvědčil opět od fa Canina
dále je na zlepšení srsti funguje lososový olej, pupalkový olej a kolagen a elastin, který je obsažen buď v různých kloubních výživách nebo přirozeně v sulcech, šlachách, kůžích, což je vhodné občas pejskovi přidat

Domácí lékárnička
měla by obsahovat tyto nezbytnosti :
prostředek využití poznámka
nůžky vystříhání srsti..
kleště
na vytahování klíšťat
vytažení zakouslého klíštěte
septonex spray desinfekce
betadine desinfekce
ošetření zánětu kůže
výplachy ran
můžete použít buď koncentrát nebo naředit vodou do vínové barvy.Výhoda tohoto prostředku je, že neštípe
obvazová vata, případně odličovací tamponky čištění uší...
peroxid vodíku 2% desinfekce ran
vyvolání zvracení při nežádoucím pozření čehokoliv
pokud váš pejsek sežere něco nežáoucího co potřebujeme z něj rychle dostat (jed, cizí přemět)
digitální teploměr zjištění aktuálního zdravotního stavu 37,5 - 39 normální teplota
nad 39 horečka - např. různá inf. onemocnění, torze žaludku, sleziny
pod 37,5 - často různé otravy
jitrocelový sirup výborný prostředek pomáhající při nachlazení a kašli dávkování:
dospělí psi 1 polévková lžíce co 4 hodiny
štěňata 1 čajová lžička
telefonní číslo na vašeho veterináře pro jistotu mějte takových čísel více, aby jste v případě, že ten váš bude zrovna na dovolené se dovolali o pomoc jinde



©CzechRea 2001 - 14