Hárání a krytí
06.07.2021 (1. den) Lora začala hárat, takže si panička může hezky sledovat a naplánovat v klidu velký den D - krytí.
07.-11.07.2021 (2.- 6. den) výrazně krvácí.
12.-15.07.2021 (7.- 10. den) hodně spí a má menší chuť ke krmení.
16.07.2021 (11. den) Hladina progesteronu je 3,6 ng/ml takže to vypadá na otimální den krytí za 2-3 dny, chuť k jídlu je malá, granule odmítá, žere pouze maso s rýži.
18.07.2021 (13. den) Kontrolní odběr progesteronu je 8,9 ng/ml což je ideální čas ke krytí a tak jedeme za ženichem Bobbym. Kolem 11h jsme nakryli. Krytí proběhlo velice spontánně a hladce.
19.7.2021 (14.den) K večeru překrýváme.
20.07.2021 (15.den) Ráno ještě naposled překrýváme.
21.07.2021 (16.den) Bohužel Lora dostala příznaky psincového kašle, kašel je výrazný, dávivý a tak dostává antibiotika a byliny (snad to nebude mít vliv na zabřeznutí).
22.07.2021 (17.den) Výtok ještě je hnědočervený, chuť k jídlu se vrací.

Březost a porod
31.07.2021 (14.den) Objevuje se mléčný výtok což může signalizovat březost, takže to vypadá nadějně.....
13.08.2019 (27.den) opět pozoruji výtok barvy vaječného bílku a taky se zdá, že se Loře zvětšuje bříško a mléčná žláta.
18.08.2021 (32.den) opět se objevuje průhledný výtok
21.08.2021 (35.den) dnes jsem si dle zvětšujícího bříška jistá, že je Lora opravdu březí. Začínáme krmit 3x denně v poledne přidáváme granule energy 30/20 vhodné pro březí a kojící feny
17.09.2021 (61. den) V poledne již Lora nežere svou oblíbenou polední dávku granulí, na zahradě začíná budovat pelechy a nosit si hračky, ečer zase s chutí žere a v noci klidně spí.
18.09.2021 (62.den) Od rána je Lora neklidná, venku hrabe, ráno sežrala 1/2 své krmné dávky, odpoledne už nechtěla jít na procházku. Večer si všímám odchodu hlenové zátky, takže porod se blíží... Večer žere maso s rýží, v noci spí.
19.09.2021 (63.den) Od rána neklid, nežere, často se venčí, zvrací, prodýchává, začínají děložní stahy (občas zatajuje dech). V 10:30 se objevuje v porodních cestách plodový vak. V 11:15 cítí na začátku porodních cest štěně, Lora, ale netlačí a tak míříme na veterinu. Dostala infuzi a oxytocin a pak jsme vytáhli cca v 12:30 fenku 1, pak v 14:30 za pomocí oxytocinu přišla na svět fenka 2, čekáme ještě na posun 3. štěňátka, ale podle rentgenu se ani po 3 hodinách neposunulo, dle usg vyšetření je živé a tak Lora postupuje císařský řez. Narodil se pejsek, který byl již velmi slabý a nakonec v noci uhynul. Lora je v pořádku a vzorně pečuje o štěňátka
Ze života štěňátek
20.09.2021 (1.den) Vše je v nejlepším pořádku, Lora se vzorně stará o svá "dvojčátka". Dostává po porodu 2x denně antibiotika. Ven se chodí jen venčit a pak honem zase spátky je štěňátkům, které mají po celý den mléčný bar k dispozici samy pro sebe. Krmím 5 x denně, ráno v poledne a večer maso, rýže, zelenina, petmin, calcium citrát a na energii energybooster, dopoledne a opoledne mléko pro štěňata
21.09.2021 (2.den) Štěňátkům odpadly pupeční pahýly. Dnes jsme odstranili štěňátkům paspárky.
25.9.2021 (6. den) štěňátkům krásně zesametověly kožíšky. Lora již začala krátce odcházet od štěňat odpoívat mimo bednu, ale pokud někdo zakvičí z bedny rychle přispěchá situaci prověřit
26.9.2021 (7. den) dnes vše probíhá podle zaběhnutého režimu, Lora co 1-2 hodiny chodí kojit štěňátka a pak opouští bednu, i v noci už si občas jde lehnout mimo bednu.
28.9.2021 (9. den) fena 2 pootevřela oči.
29.9.2021 (10. den) už i fena 1 pootevřela oči.
30.9.2021 (11. den) dnes jsme vzali Loru porvé s náma na kratší procházku.
1.10. - 3.10. (12. - 14. den) Vše probíhá podle zaběhnutého režimu, Lora kojí co 1 - 2 hodiny, krmení má 5x denně (3x maso, rýže, zelenina, vitamíny, dopoledne a odpoledne mléko pro štěňata ředěné s polotučným mlékem.
4.10.(15. den) Štěňata se pokoušejí o první krůčky
4.10.(15. den) Štěňata se pokoušejí o první krůčky
8.10.(19. den) Fenka 1, poprvé překoala hranice porodní bedny a vydala se na průzkum jejího okolí
9.10.(20. den) Dnes jsme štěňátka společně z celou naší smečkou poprvé odčervili. Malí dostali caniverm pastu a velcí caniverm tablety. Štěňátka začínají poznávat sebe navzájem a pokoušejí se o první společné hry
10.10.(21. den) śtěňátkům jsme trošku zkrátili jejich ostré drápky.
Máma Lora se o ně stále pečlivě stará, stále je kojí co 2 hodiny. Čím dál více dávají na jevo když se jim něco nelibí hlasitým kňučením
11. - 17. 10.(22 -28. den) Krmení: 23. den jsme začali zkoušet štěňátkům z misky podávat masovou kaši ( maso, rýže, mrkev, kozí mléko, minerály) 2x denně někdy sežerou, někdy nemají zájem. Lora má stále dost mléka a štěňata poctivě kojí, takže mámino mléko naše holčičky upřednostňují a máma Lora si zas ráda na kašičce smlsne.
V noci Lora spí stále v blízkosti porodní bedny a 1 x za noc je ještě chodí dokrmit.
22. den již začínaji vrtět ocásky a vítat nás.
Tím, že jsou jenom dvě tak jim porodní bedna na jejich hrátky stačí a jsou spokojené. Do porodní bedny dostávají první hračky se kterými se seznamují (máma Lora jim je, zase odnáší pryč, zlobidlo jedno). Kromě krmení ještě většinu dne stejně prospí. Občas je pouštíme se projít po kuchyni, kde den ze dne zvětšují svůj "akční rádius". 27. den (sobota) bylo pěkné počasí a tak jsou poprvé na chvíli ven. Na trávě se jim moc líbí a máma Lora si je pečlivě hlídá.
Taky začínají chodit první "mazlící" návštěvy a na Messy se přijely podívat její budoucí paničky.
18. - 24.10.(29 -35. den) Krmení: kaši zkouušíme podávat 3x denně, ke konci týdne už nemixuje a místo kaše mají cca 100g masa, 2 lžíce směsi rýže se zeleninou a minerály. Někdy sežerou, někdy nemají zájem. Lora má stále dost mléka a štěňata poctivě kojí, takže mámino mléko naše holčičky upřednostňují a máma Lora si na zbytcích od štěňátek ráda smlsne. Tím, že jsou jenom dvě tak jim porodní bedna na jejich hrátky a spánek stačí a jsou spokojené. Občas se Medě, pokud nedáme zábranu do vchodu, podaří si vyjít na malý výlet mimo bednu. Pokud je hezké počasí, bereme je odpoledne na zahradu a když usínají jdou zase zpět domů do bedny. Pomalu je postupně seznamujeme pod dozorem se zbytkem psí smečky.
Postupně přicházejí další mazlící návštěvy, které se štěňátkům moc líbí.
Ke konci týdne proběhlo další odčervení štěňátek pastou caniverm.
25. - 31.10.(36 -42. den) Krmení: ráno podáváme namočené granulky bodrek a potom sušené kozí mléko ředěné polotučným mlékem, v poledne a večer mají cca 150g masa, 2 lžíce směsi rýže se zeleninou a minerály. Dopoledne a odpoledne pak podáváme mléko, někdy mají zájem, někdy vypije Lora a k tomu pár suchých granulek.
Tento týden si užívaly "prázdninovou psí školku". Anetka měla celý týden podzimní prázdniny a tak jim dělala psí školku. Dopoledne je brala ven na zahradu a učila je delšímu pobytu venku, když se unavily tak zase domů do bedny a tak pořád dokola. Seznámily se s celou naší smečkou a tak všechny dospělé holky mohou být už společně bez obav se štěňátky. Babička Jaira si s nimi občas zkouší taky hrát, ale prababička Dea je od sebe svým vrčením odhání a dává jim jasně na jevo,kdo je tady šéf. Postupně už jsme nechávali štěňátka přes den spát na terase a teprve po setmění je dáváme domů. Večer po 8-mé hodiě jsou již tak unavené, že krásně samy bez kňourání usínají v porodní bedně a spí až brzkého rána. Máma Lora je už v noci nekojí a tak spí zase se zbytkem smečky v předsíni.
Ke konci týdne se již po probuzení naučily překonávat hrazení porodní bedny, takže jsme již bednu vyměnili za kovovou ohrádku, ze které uniknout jen tak nemůžou. Štěňátka se v průběhu týdne seznámily opět se spoustou návštěv, jsou krásně vymazlená nejenom od nás.
1. - 7. 11.(43 -50. den) Krmení: ráno podáváme namočené granulky bodrek a potom sušené kozí mléko ředěné polotučným mlékem, v poledne a večer mají cca 150g masa, 2 lžíce směsi rýže se zeleninou a minerály. Dopoledne a odpoledne pak podáváme mléko, někdy mají zájem, někdy vypije Lora a k tomu pár suchých granulek.
Přes den už bývají venku, rádi odpočívají v pelíšcích na terase, doma je jim horko a tak si doma s námi pohrají a zase jdou ven, kde je spousta zajímavých věcí. Máma Lora je učí hrabat, okusují větvičky...Se smečkou už se zžily a tak můžou být na zahradě bez dozoru všichni pohromadě. Na zahradě už rozšířily akční rádius na celý prostor zahrady, takže prošmejdí každý její kout.
Ve čtvrtek (46. den) proběhlo čipování štěňátek a přejímka vrhu. Obě holčičky byly pochváleny za silné kostry a krásně modelované hlavy a výbornou povahu a shledány jako standardní. Definitivně jim byla přidělena jména - fena 1 - Meda a fena 2 - Messy. A tak holky voláme jsmény a odmňujeme je po přiběhnutí. Hodně se s nimi přetahujeme o hračky a nejvíc se s nimi mazlíme.
V sobotu proběhlo již třetí preventivní odčervení pastou caniverm. Jsem moc ráda, že u tohoto vrhu nejsou žádné průjmy a štěňátkům zjevně systém i složení krmení vyhovuje.
Postupě taky zařezujeme na okus sušené hovězí držťky.
8. - 14.11. (51. -57. den) Krmení: ráno podáváme namočené granulky bodrek a potom sušené kozí mléko ředěné polotučným mlékem, v poledne a večer mají cca 150g masa, 2 lžíce směsi rýže se zeleninou a minerály. Dopoledne a odpoledne pak podáváme mléko, někdy mají zájem, někdy vypije Lora a k tomu pár suchých granulek.
Přes den už bývají venku, rádi odpočívají v pelíšcích na terase, doma je jim horko a tak si doma s námi pohrají a zase jdou ven, kde je spousta zajímavých věcí. Máma Lora pokračuje v učení hrabání, okusování
V sobotu 57. den jsme štěňátka poprvé naočkovali.
15. - 17.11. (58. - 60. den) Krmení: stejně jako v předchozím týdnu. Nastávají poslední společné dny štěňátek. V úterý 59. den jsme obě hoky okoupali a vyfénovali a ve středu 60. den odjela do nového domova Messy. Loučení bylo pro nás velmi těžké, tím, že byly štěňátka jenom 2 opravdu silně nám obě přirostly k srdci a bylo těžké se rozloučit z jednou z nich. Uklidnilo nás, že Messy odchází do výbrných rukou, kde se bude mít stejně dobře jako u nás. A tak těmito řádky končí společný deníček tohoto vrhu a my se budeme těšit zase v budoucnu na nový deníček vrhu "N".



©CzechRea 2001 - 21